2022 Endorsements

Here are the candidates AFSCME Florida members have endorsed through our PEOPLE committee.

Statewide

NameBody
Rep. Val DemingsU.S. Senate

North Florida (AFSCME Region 1)

NameBodyDistrict
Alfred LawsonU.S. House of Representatives2
Tony HillU.S. House of Representatives4
Sen. Lorrane AusleyState Senate3
Rep. Tracie DavisState Senate5
Hubert BrownState Representatives8
Rep. Allison TantState Representatives9
Rep. Angie NixonState Representatives13
Councilman Garrett DennisState Representatives14
Elizabeth AndersonDuval County School Board2
Darryl WillieDuval County School Board4

Commissioner Jeremy Matlow

Tallhassee City Commission3

Central Florida (AFSCME Region 2)

NameBodyDistrict
Darren SotoU.S. House of Representatives9
Maxwell FrostU.S. House of Representatives10
Kathy CastorU.S. House of Representatives14
Sen.Janet CruzState Senate14
Rep. Kamia BrownState Senate15
Sen. Ed HooperState Senate16
Sen. Victor TorresState Senate25

CarlosGuillermo Smith

State Representatives37
Rep. Travis McCurdyState Representatives41
Rep. Anna EskamaniState Representatives42
Rep. Carlos Guillermo SmithState Representatives49
Rep. Fentrice DriskellState Representatives

67
Rep. Andrew LearnedState Representatives69
Jamie HaynesVolusia County School Board1
Sarah FortneyPolk County School Board3
Kay FieldsPolk County School Board5
Lisa MillerPolk County School Board7

South Florida (AFSCME Region 3)

NameBodyDistrict
Sheila CherfilusU.S. House of Representatives20
Lois FrankelU.S. House of Representatives21
Debbie Wasserman ShultzU.S. House of Representatives23
Frederica WilsonU.S. House of Representatives24
Annette TaddeoU.S. House of Representatives27
Robert AsencioU.S. House of Representatives28
Sen. Tina PolskyState Senate30
Sen. Shevrin JonesState Senate34
Sen. Lauren BookState Senate35
Sen. Jason PizzoState Senate37
Janelle PerezState Senate38
Rep. Bryan AvilaState Senate39
Sen. Ana Maria RodriguezState Senate40
Kelly SkidmoreState Representatives92
Daryl CampbellState Representatives99
Clay MillerState Representatives101
Michael GottliebState Representatives102
Robin BartlemanState Representatives103
Felicia Simone RobinsonState Representatives104
Jordan W. LeonardState Representatives106
Rep. Christopher BenjaminState Representatives107
Rep. Dotie JosephState Representatives108
Ashley V. GanttState Representatives109
Andres AlthabeState Representatives113
Rep. Demi Busatta CabreraState Representatives114
Alina GarciaState Representatives115
Rep.Kevin ChamblissState Representatives117
Juan Fernandez-BarquinState Representatives118
Dorothy Bendross-MindingallMiami-Dade County School Board2
Maribel BalbinMiami-Dade County School Board4
Maria Teresa “Mari Tere” RojasMiami-Dade County School Board6
Marta PerezMiami-Dade County School Board8
Micky SteinbergMiami-DadeCounty Commission4
Kevin CabreraMiami-DadeCounty Commission6
Commissioner Danielle Cohen HigginsMiami-DadeCounty Commission8
Rep. Anthony RodriguezMiami-DadeCounty Commission10
Juan Carlos “JC” BermudezMiami-DadeCounty Commission12
Commissioner Mark David BogenBroward County Commission2
Commissioner Lamar FisherBroward County Commission4
Commissioner Beam FurrBroward County Commission6
Robert McKenzieBroward County Commission8
Hazelle RogersBroward County Commission9
Judge Lody JeanCircuit Judge3
Judge Robert WatsonCircuit Judge20
Judge Mark BlumsteinCircuit Judge34
Judge Oscar Rodriguez - FontsCircuit Judge52
Judge Fred SeraphinMiami-Dade County Judge5
Judge Jeffrey KolokoffMiami-DadeCounty Judge19
Judge Scott JanowitzMiami-DadeCounty Judge42